قرارداد مشارکت

چند نکته در خصوص قراردادمشارکت

نکات قرارداد مشارکت

1_در قراردادهای مشارکت حکم یا داور تعیین می گردد که عمدتاً مشاور املاک تنظیم کننده قرارداد مشارکت می باشد به خاطر داشته باشید که نقش حکم یا داور همانند نقش قاضی در دادگاه می باشد عدم اطلاع و دانش حقوقی داور و گاهاً جانبداری یکطرفه بدون رعایت موازین قانونی باعث ایجاد مشکلات عدیده خواهد شد بنابراین با وجود شرط داوری در قرارداد دادگاه قادر به حل و فصل اختلافات طرفین نخواهد بود مگر در شرایط خاص. فلذا توصیه می شود در صورت نیاز به گنجاندن داور ابتداً از یک نفر وکیل متخصص و مجرب در زمینه قراردادهای مشارکت به عنوان داور مرضی الطرفین استفاده نمایید در صورت سپردن به داوری اشخاص غیرمتخصص الزاما امر به هیئت داوری متشکل از داوران منتخب سازنده و مالک تعیین گردد که عند اللزوم بتوان از نظرات داوران مربوطه استفاده نمود تعداد افراد تعیینی به صورت زوج و بالای دو نفر تعیین شود که با توجه به اکثریت آرا تصمیم گیری امکان‌پذیر گردد .
۲_هرگز انتخاب و تعیین داور را به بعد از بروز اختلاف موکول ننمایید .
۳_قبولی داور را در ذیل قرارداد حتماً اخذ نمایید .
۴_مدت زمان اظهار نظر داور حتما در قرارداد قید گردد .
۵_طریقه ابلاغ رای داور در قرارداد تصریح گردد در غیر اینصورت الزاماً می بایست از طریق دادگاه صالح این امر صورت بگیرد .
۶_مراحل و زمان‌بندی انجام کار به تفکیک بیان شود و در صورت عدم رعایت موارد مذکور و بروز تخلف مبلغ معینی به عنوان خسارت و شیوه انجام کار تعیین گردد .
۷_در قرارداد مشارکت قید نمایید که اگر طرف مقابل به تعهدات قراردادی خود عمل نماید قرارداد منفسخ میگردد فلذا در این صورت از دردسرهای اعلام فصل نیز مصون خواهید بود .
۸_در کلیه مراودات و معاملات خود علی‌الخصوص قرارداد مشارکت برای تضمین وجوه و خسارات خود از طرف مقابل چک اخذ نماید سایر اسناد تجاری در مقابل چک اعتبار و قدرت کمتری خواهند داشت .
۹_در حال حاضر انعقاد قرارداد پیش فروش به صورت عادی و یا در بنگاه های مشاور املاک ممنوع است و جرم محسوب می‌شود و برای انعقاد قرارداد پیش فروش الزاماً به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید .
۱۰_اصالت و صحت اسناد و مدارک مالکین و سازنده به دقت بررسی شود .
۱۱_توانایی مالی سازنده و تجربیات آن در ساخت بررسی گردد چرا که سازنده در صورت بروز مشکلات می بایست از عهده خسارت وارد براید .
۱۲_انعقاد قرارداد مشارکت نیاز به رد و بدل کردن پول ندارد و لذا صرف امضای قرارداد برای انعقاد آن کفایت می‌کند .
۱۳_ حتماً در خصوص مالکیت پارکینگ ها انباری ها و واحد های اضافه بر تعداد در قرارداد تعیین تکلیف شود .
۱۴_ نماینده ایی برای مالکین در قرارداد تعیین و پیش‌بینی شود در صورت عدم انجام کار شخص دیگری که آن شخص نیز باید معین باشد جایگزین خواهد شد .
۱۵_ چک ضمانت در صورت اثبات تخلف قابل وصول خواهد بود .
۱۶_در قرارداد مشارکت قید گردد که سازنده اصالتاً و شخصاً می‌بایست نسبت به الزام و اجرای تعهد عمل نماید و حق واگذاری آن را به غیر ندارد .
۱۷_در خصوص واگذاری واحدهای مربوط به طرفین زمان تعیین گردد مثلاً بعد از احداث سقف سوم و حتی الامکان سعی گردد این زمان حداکثر زمان تعیینی باشد چرا که به واسطه مشکلات به وجود آمده و فسخ قرارداد مذکور ممکن است با مالکین جدید نیز مواجه گردید .

ما در این مقاله صرفا نکات کوچکی در این خصوص را ارائه نموده ایم با توجه به مشکلات پیش آمده در قرارداد مشارکت و تجربه عملی وکلای متخصص ما در زمینه قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی فرشتگان عدالت آریایی https://www.edalatariyayi.ir  اکیداً به شما توصیه می گردد در زمینه تنظیم قراردادها به ویژه قرارداد مشارکت از وکیل متخصص و با تجربه در زمینه قرارداد استفاده نمایید ما درتمام مراحل  کنار شما خواهیم بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *